Informace k cestě

Co si vzít s sebou do Maroka a na co se připravit? Není se třeba ničeho obávat, podívejme se na některé užitečné informace podrobněji.

Cesta do Maroka

V letní sezóně létají z Prahy do Maroka přímé charterové lety. Doba letu je něco přes 4 hodiny. Pro vstup do Maroka není třeba mít vízum, pokud zůstanete maximálně 90 dní. Stačí vám cestovní pas, který musí být ale platný minimálně 6 měsíců od vstupu na marocké území. Není třeba ani speciální očkování a mezinárodní očkovací průkaz není vyžadován. V případě návštěvy odlehlých míst je vhodné očkování před žloutenkou typu A, B a tyfem.

Občané ČR musí mít pro pobyt dostatečnou finanční hotovost, obecně se požaduje 20 USD na osobu a den. Prokazuje se hotovostí, kreditní nebo platební kartou či hotelovým voucherem. Přihlašovací povinnost plní hotely, kempy a ostatní ubytovací zařízení.

Celní předpisy

Marocké celní předpisy dovolují bezcelní dovoz oblečení, předmětů osobní potřeby, filmů, tabákových výrobků a potravin a to včetně alkoholu v množstvím přiměřené délce pobytu. Maxima jsou stanovena na počet cigaret (200 ks), cigár (100 ks), doutníků (25 ks), tabáku (250 g), vína (1 láhev) a alkoholu (1 l). Pokud jde o léky, musí odpovídat druh a množství předepsané potřebě. Dovoz zvířat je podmíněn mezinárodním očkovacím průkazem a záznamem o provedení prohlídky a platným očkováním proti vzteklině ne starším záznamem než 3 dny. Vývoz je zaměřen na kontroly před vývozem drog a jejich přepravy. Platí zákaz vývozu jakékoliv flory a fauny. Omezen je vývoz zkamenělin na maximálně 10 ks.

Zdravotnictví a další upozornění

Česká republika a Marocké království mají uzavřenou dohodu o bezplatném prvním lékařském ošetření turistů zdarma. V dalších potížích je nutné vyhledat soukromou kliniku, zde jsou náklady asi 100 USD na den. Doporučuje se českým turistům uzavírat speciální zdravotní pojištění do zahraničí.

Upozornění je na zvyšující se kriminalitu, strhávání kabelek, kapesní krádeže, vykrádání aut a další. Pozor i na návštěvu okrajových čtvrtí, není doporučena. Zvýšená pozornost při cestování ve městě Rif. Autostop se výrazně nedoporučuje. Držení a přeprava drog je trestná a tresty jsou velmi vysoké. Ceny suvenýrů jsou velmi nadsazené a smlouvání je na místě a samozřejmé.

Důležitá telefonní čísla:

  • policie 19
  • královské četnictvo 177
  • hasiči a rychlá lékařská pomoc 150
  • lékařská služba SOS 037 20 20 20.